Stratejik Raporlar


Whatsapp güvenlik konusuna verdiği önemi ortaya koymak için, kullanıcı bir mesaj göndermeden önce sohbet ekranında otomatik olarak “Bu sohbetin dışındaki hiç kimse, WhatsApp bile onları okuyamaz veya dinleyemez.” diye bir ibare çıkarıyor. Peki bu doğru mu?


Geçtiğimiz yılın sonunda FireEye tarafından bir açıklama yapıldı ve FireEye şirketi bir siber saldırıya maruz kaldığını ve bazı siber güvenlik araçlarının saldırganlar tarafından dışarıya sızdırıldığını iddia etti.


SUNBURST Nedir?

SolarWinds Orion Güvenlik İhlali (SolarWinds Orion Security Breach) veya bilinen diğer adıyla SUNBURST, başta Amerika Birleşik Devletleri’ne ait devlet kurumları ve çeşitli özel sektör firmaları olmak üzere, dünya çapında diğer ülkeleri de önemli bir şekilde etkilemiş bir siber saldırıdır.


HarpyEagle, Apple markalı Airport Extreme ve Time Capsule ağ bağlantılı cihazlardaki güvenlik açıklarını araştırmak ve kullanmak için CIA’nin Bilgi İşlem Ajansı Yerleşik Geliştirme Şubesi tarafından oluşturulan bir projedir.


WhatsApp kurucu ortağı Brian Acton: “WhatsApp’ı Facebook’a kullanıcılarımızın verileri karşılığında sattık.” *


Circles 2008 yılında kurulan, 2014 yılında Francisco Partners tarafından satın alınan ve ardından NSO Grup ile birleştiği bilinen bir şirkettir. Circles, SS7 güvenlik açıklarından yararlanmak için sistemler satan bir şirket olarak bilinmekte ve bu teknolojiyi yalnızca ulus devletlere sattığı iddia edilmektedir.


Protego projesi Raytheon tarafından geliştirilen PIC tabanlı bir füze kontrol

sistemidir. Protego, sanılanın aksine hava aracı üzerine takılan bir füze

kontrol sisteminden ziyade, üzerinde bulunan kavrama kabzası, batarya

soğutma ünitesi, füze kontrol sistemi gibi alt bileşenlere sahip bir kontrol

sistemidir

tr_TRTurkish