Türk ve ABD’li öğrencilerden ‘Uluslararası Siber Güvenlik Tatbikatı’


Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Siber Güvenlik Merkezi ve BAY Atlantic Üniversitesi öğrencilerinin katılımıyla “Uluslararası Siber Güvenlik Tatbikatı” düzenledi.

BAU Siber Güvenlik Merkezi ve BAY Atlantic Üniversitesi iş birliğiyle gerçeğe yakın ‘Uluslararası Siber Güvenlik Tatbikatı’ düzenlendi. Amerika ve Türkiye’deki yüksek lisans öğrencileri ‘Kırmızı ülke’ ve ‘Mavi ülke’ olarak gruplandırılırken, senaryolu tatbikatta iki müttefik ülkeden birine, üçüncü ülkeler tarafından gerçekleştirilebilecek olası siber saldırı önlenmeye çalışılacak. Öğrencilerin, sistemde yer alan makinelere sızma girişimleri sonucunda da elde edilecek veriler, farklı sızma yöntemleri olarak tekrardan değerlendirilmeye alınacak.

Son Zamanlarda ‘Siber Terörizm’ Artışı Hakkında

Tatbikat aracılığıyla gerçek hayatta karşılaşabilecek öğrencilerin, siber saldırıya nasıl karşılık vereceklerini görecekleri ve bu alanda kendilerini geliştirmek adına önemli bir uygulama içinde yer almış olacaklarını söyleyen kurucumuz Mahir Yüksel, “Bugün Bahçeşehir Üniversitesi Siber Güvenlik Merkezi’ndeyiz. Türkiye’de ilk kez düzenlenen Kıtalar Arası Siber Güvenlik Tatbikatı gerçekleştiriyoruz. Amerika’nın başkenti Washington DC’de bulunan BAY Atlantic Üniversitesi ve üniversitemizin Siber Güvenlik Merkezi öğrencilerinin iş birliğinde düzenlenen bir siber tatbikat. Dünyada son dönemde yükselen bir ‘siber terörizm’ trendi var. Bunun karşısındaki en büyük unsur, müttefik iki ülke tarafından düzenlenen siber tatbikat da bugünkü ana unsurumuz. Müttefik ülkeler arasındaki bu iş birliği, olay müdahalesi, tehdit istihbaratı ve karşı koyma kapasitesinin güçlendirilmesi, 2 ülkenin iş birliğini artırılması amacını güttüğü için çok önemli bir gelişmedir” dedi.

Tatbikatla ilgili bilgi veren Mahir Yüksel:

“Tatbikat, 48 saat sürecek. Tatbikatımız, senaryolar etrafında gerçekleştiriliyor. Yani birden fazla senaryomuz mevcut. Bir senaryomuz, kırmızı ve mavi takım dediğimiz noktada bir takımın saldırdığı diğer takımın ise o hedefi savunduğu bir konseptte. Bir başka senaryomuz, iki takımın bir araya gelerek ortak bir düşmana karşı araştırma ve savunma faaliyeti yürüttüğü bir konsepte dayalı.”

 En kritik saldırıların, devlet destekli örgütler tarafından yapıldığını dile getiren Mahir Yüksel:

“Uluslararası araştırma kuruluşu Gartner raporlarına göre 2022 yılı için dünyadaki siber saldırıların tahmini maliyetinin 133,7 milyar dolar olacağı öngörülüyor. Bu birçok ülkenin ekonomisinden çok daha büyük bir rakam. Dolayısıyla siber saldırıların her geçen gün arttığını, boyut değiştirdiğini ve teknik olarak seviyesini arttırdığını görüyoruz. Son dönemde saldırılar içerisinde en kritik olan saldırı türü, ‘gelişmiş kalıcı tehdit saldırıları’ dediğimiz APT saldırıları. Bu saldırılar, büyük bir oranda devlet destekli siber suç örgütleri tarafından düzenlendiği için eskiden hacker olarak adlandırdığımız siber saldırganların amacı, finansal motivasyon taşımak için yapılıyordu. Yani finansal bir kazanım sağlamak, prestij elde etmek hedeflenirken şu anda durum değişti. Artık saldırganlar, bir hedef sisteme sızıp, o hedef sisteminde kalıcı hale gelip, fark edilmeden uzun süreler boyunca veri kaçırmayı hedefliyor” ifadelerini kullandı.

“SİBER GÜVENLİK UZMANLARININ İSTİHDAMI GEREKLİ”

Siber saldırganlara karşı mücadele edecek siber güvenlik uzmanlarının olması gerektiğine dikkat çeken Yüksel, “Siber güvenlik alanında nitelikli istihdam kaynağı çok önemli bir hale geliyor. Siber saldırganların karşısında konumlanmış siber güvenlik uzmanlarının istihdamı çok önemli. Bu kapsamda Bahçeşehir Üniversitesi Türkiye’deki ilk Siber Güvenlik Lisans programını açan ve ilk Siber Güvenlik Merkezi’nin kuran üniversite” diye konuştu.

tr_TRTurkish