Savaşmadan Kazanmak !

Ünlü Çinli bilge Sun Tzu‘nun çok meşhur bir sözü vardır : “Mükemmellik her savaşta çarpışarak kazanmak değildir. En iyi strateji savaşmadan kazanmaktır.”

Toplumların ve Devletlerin gelişmişlik göstergelerinden en önemlisi olan ekonomik göstergeler elbette mühim fakat 21.YY’da devletlerin en önemli gelişmişlik göstergesi “Bilim ve Teknoloji” alanında gerçekleşen ilerlemedir.

Öyleki şu an dünyadaki en değerli şirketler sıralamasında Apple (815 Milyar Dolar) , Google ( 663 Milyar Dolar) ve Microsoft ( 532 Milyar Dolar) değerle sıralamada ilk 3’te duruyor. Tarihsel gelişimine baktığınız zaman bu şirketlerin ana üssü olan Silikon Vadisi ise 1930’lu yıllarda Stanford Üniversitesinden mezun olanlara iş imkanı sağlamak için kurulmuş.

1.Dünya Savaşı sonrası gelişen mühendislik faaliyetleri ile beraber 2.Dünya savaşında Avrupa ve özellikle Amerikada genel kabul gören bir kural oluştu : Bilim adamlarının fikirleri, çalışmalarını yayınlayarak ve yayarak kıymetleniyordu, ancak mühendislerin fikirleri sadece gizli tutulduklarında başarıya ulaşıyordu. 2.Dünya savaşının ilk yıllarında “radar” kelimesi -ki bu isim radyo tespiti ve mesafelemesi tanımından elde edilmişti.Toplumun genelinde bilinmiyordu; bu da radarı New York Times muhabirinin ifadesi ile; “Savaşın en sıkı saklanan sırrı” olarak nitelendirilmesini sağlamıştı. Radar projesi öyle gizli yürütülüyordu ki Amerikada Bell Laboratuarlarında çalışan mühendislerin eşlerine bile ne iş yaptıklarını anlatması yasaklanmıştı.

Sadece radar projesi değil radarın su altında çalışan kardeş teknolojisi sonarın tüm detayları dikkatle gizli yürütüldü. Hatta bu projede çalışan mühendislerin isimleri Bell Laboratuvarlarının 2.Dünya savaşı sonrası hazırlanan 300 sayfalık tarihçesinde bile yer almadı. Radar kısaca yüksek frekansta elektrik dalgaları oluşturuyor, bu dalgaları bir antenden dar bir hüzme olarak gönderiyor ve alanındaki nesnelerden geri yansıyan dalgaları topluyor.

Radardan 1 km uzaklıktaki bir nesnenin radar setine geri yansıması 1 saniyenin altında gerçekleşiyordu. En can alıcı bilgi ise o dönem atom bombası için 2 milyar dolar yatırım yapan Amerika Birleşik Devletleri radar teknolojisi için 3 milyar dolar yatırım yapmıştı.

Üretilen ilk radarlar ingiliz kıyılarında kullanılmaya başlanmış ve İngilizlerin alman bombalarına karşı savunmaya geçmesi için kullanılmıştı.Hatta Pearl Harbor’a doğru uçan japon filoları radar tarafından tespit edilmiş fakat istasyonları gözetleyen askerler radar bulgularının sinyallerinin yerel uçaklara ait olduğunu düşünüp dikkate almamıştı.

2.Dünya savaşından önce yapılan en önemli hamle ise MIT üniversitesinden bir fizik profesörünün Amerikan ordusu içinde Anti-Denizaltı Savaş Operasyonları Araştırma Grubu isimli bir organizasyon kurmasıydı. Kurulan bu organizasyon savaşta müthiş bir üstünlük sağladı.

Yapılan araştırma konusu ise alman denizaltılarının müttefik uçaklardan atılan bombalardan etkilenmemesiydi.Bu ekip atılan bombaların 25 metre derinlikte patlamaya programlandığını farketti; bu da yüzeyde bir denizaltıyı batırmak için çok derindi.Bombaların patlama derinliği 9 metreye düşürüldüğünde iki ay içinde neredeyse alman denizaltı filosu yok olmuştu.

Özellikle 2.Dünya savaşında meydana gelen teknolojik gelişmeler ve ilerleme bu teknolojileri üreten ve kullanan ülkelere savaş kazandırdı.Milli Silahlar ve Milli Savaş Teknolojileri’nin önemi işte bu noktada ortaya çıkıyor.

Basit bir fikir olarak ortaya çıkan bir olgu bir ürüne dönüştüğünde ve bu bir teknoloji olarak kullanılmaya başladığında bir Ülke’nin kaderini değiştirebiliyor. Bugün kullandığımız bilgisayarların mucidi olan Alan Turing ( Apple’in logosunun ilham kaynağı.) İngiliz bir matematikçi ve kriptolog’du. Almanların kullandığı enigma isimli şifrelemeyi çözmüş ve geliştirdiği ” Bombe ” isimli makine ile Alman Nazilerin savaş stratejilerini çözmüş ve Tarihçilerin tahminine göre Enigma’nın kırılması savaşı iki yıldan fazla kısaltarak “14 milyon” hayatı kurtarmıştı. Yeni Türkiye’nin gençlere çizdiği vizyon’u dikkate almamız gerekiyor.

Teknoloji’nin kullanıldığı her alanda üretmek, geliştirmek ve çalışmak zorundayız. Çünkü Bölge ülkelerinin kaderini değiştirecek tek ülke var o da “Türkiye”.

Not : 2.Dünya Savaşı, Radar ve Sonar teknolojilerine ait detaylı bilgi için: World War II Technology that Changed Warfare – Radar and Bombsights

Leave your comment