Kamuflaj | Siber Güvenlik


Muharebe sahasının askerler için her açıdan büyük önemi var. Özellikle mesele keskin nişancılar olduğunda onlar açısından en vazgeçilmez unsur, kamuflaj! Tıpkı bir siber saldırgan için en önemli unsur olan gizlenmek gibi.


Modern dünyamız belki de tarihinde bugüne kadar hiç görmediği sıcak ve soğuk savaş ile yüz yüze yaşıyor. Carl Sagan’ın “Binlerce din, ideoloji, ekonomik doktrin; her avcı ve toplayıcı, her kahraman ve korkak, medeniyetin her yaratıcısı ve yıkıcısı, her kral ve köle, her aşık çift, her anne ve baba, umutlu çocuk, mucit ve kâşif, her ahlaki öğretmen, yozlaşmış her politikacı, her süperstar, her yüce lider, türümüzün tarihindeki her aziz ve her günahkâr orada yaşadı: Güneş ışınına gömülmüş bir toz zerresinde!” diye tarif ettiği ve yaşadığımız her şey amansız bir şekilde bu soluk mavi nokta üzerinde gerçekleşti.

kamuflaj

Çin istihbaratına bağlı bir grubun Vatikan ve Pekin arasında diplomatik faaliyet yürüten kuruluşları hedef aldığı ortaya çıktı. Saldırganların hedefinde Çin – Vatikan diplomatik ilişkileri var. İsrail ve BAE arasında 2020 yılının başlarında BAE’ye yönelik düzenlenecek olan siber saldırılara karşı caydırıcı önlemler için İsrail ile anlaşmaya varıldığı bildirildi.

Bütün bu gelişmelere paralel olarak istihbaratın beş gözü olarak bilinen ABD, İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda ve Kanada’nın Çin’in siber uzaydaki harekât alanına ve etki operasyonlarına karşı Almanya ve Japonya ile aynı masaya oturma kararı aldığını unutmayalım. Fas istihbaratının Pegasus casus yazılımıyla Fransa Başbakanı Emanuel Macron’un telefonuna sızdığını düşündüğümüz zaman “Siber Casusluk ve Siber Güvenliğin” ülkelerin askeri, diplomatik ve bürokratik sahalarında ne kadar etkili bir silah olduğunu görmeliyiz. Devletlerin olası müdahale senaryoları içerisinde, herhangi bir eylemden önce düşman unsurların kritik altyapılarını etkisiz hale getirme senaryolarının konuşulduğu bu dönem şüphesiz bütün ülkeler için siber güvenliğin milli güvenliğin yapı taşı olması gerektiğini gösteriyor.

tr_TRTurkish