DISTOPIK RUYA


WhatsApp, 2021 itibariyle yeni kullanım sözleşmesini hayata geçiriyor. Kullanıcıların Uygulamayı kullanmaya devam etmekiçin 8 Şubat'a kadar yeni şartları kabul etmesini istiyor.

Facebook ile veri paylaşılmasının ve reklam verenlere daha rahat pazarlanmasının önünü açan yeni sözleşme ilginç bir şekilde Avrupa Birliği ülkelerini kapsamıyor.

WhatsApp kurucu ortağı Brian Acton:

"WhatsApp'ı Facebook'a kullanıcılarımızın verileri

karşılığında sattık." *


WhatsApp İlkelerinde Yapılan Önemli Değişiklikler

Gizlilik

WhatsApp, genel amaçlar için kullanılan bir mesajlaşma uygulamasıdır. Mevcut bir kullanıcıysanız, düne kadar Facebook reklamlarınızı ve ürün deneyimlerinizi iyileştirmek için WhatsApp hesap bilgilerinizin Facebook ile paylaşılmamasını seçme imkanınız bulunuyordu.

WhatsApp uygulaması sohbetler, fotoğraflar, videolar, sesli mesajlar, dosyalar ve konum bilgileri dahil olmak üzere birden fazla kişisel veriyi ihtiva etmektedir. WhatsApp kullanıcı mesajlarını saklamadığını ve mesajların uçtan uca şifrelendiğini, WhatsApp ve üçüncü tarafların kullanıcı mesajlarını okuyamayacağını söylüyor. WhatsApp politikalarına göre 13 yaşın altındaki çocukların uygulamayı kullanmasına izin verilmiyor.

Güvenlik

WhatsApp iletişimin güvenli olduğunu, güvenli bir mimari kullandığını ayrıca kullanıcı mesajlarının WhatsApp tarafından okunamadığını iddia ediyor. WhatsApp’ta gizlilik, uçtan uca şifreleme ve diğer güvenlik özellikleri ile birlikte değerlendiriliyor. WhatsApp ilke olarak, kullanıcı mesajlarını saklamadıklarını ve uçtan uca şifrelendiklerinde WhatsApp ve üçüncü tarafların kullanıcı mesajlarını okuyamayacağını söylüyor.

Kurallar

WhatsApp politikasında öğrenciler, öğretmenler veya eğitim amaçlı kullanılabileceği ile ilgili bir amaç belirtilmemektedir. Politikaya göre 13 yaşın altındaki çocukların uygulamayı kullanmasına izin verilmiyor. WhatsApp, bazı durumlarda WhatsApp'ın İş Ortakları adına sakladığı kişisel verilere bireylerin erişimini sağlamak için İş Ortaklarıyla birlikte çalışacaklarını belirtmektedir. Ayrıca WhatsApp, bireylerin, doğrudan veya Ortaklarla bağlantılı olarak, yanlış olduğu gösterilen kişisel verileri düzeltmesine, değiştirmesine veya silmesine olanak sağlamak için makul adımlar atacağını belirtmektedir.

WhatsApp ve Facebook Birleşmesi

Facebook, sosyal medya şirketleri arasında uzun yıllardır ilgi görüyor ve piyasanın en önemli oyuncularından biri olan WhatsApp'ı satın almak için Federal Ticaret Komisyonu'nun onayına ihtiyacı var. Aslında bu iki devin birleşmesi ile Facebook milyarlarca kullanıcının sesine sahip oluyor ve böylece pazarda tekel oluşturuyor.
Komite, satın alma başvurusuna koşullu onay verir: Komite, her şirketin, her iki tarafın da açık rızası olmaksızın, şirketler arasındaki veri aktarımını veya gizlilik politikası değişikliklerini anlamak için kullanıcının açık rızasını almak için gizlilik düzenlemelerini ve prosedürlerini uygulamaya devam etmesini ister. Taraflar arasında veri aktarın. Ayrıca WhatsApp ile ilgili verilerin nasıl elde edileceğine, kullanılacağına ve paylaşılacağına ilişkin kurallar değişirse, kullanıcılara bu değişiklikleri kabul etmeme hakkı verilmesini önerdi.

Birleşme başvurusu kapsamında verdikleri bilgilerin yanlış olması nedeni ile AB Komisyonu tarafından Facebook’a 2017 yılında 110 milyon euro ceza verilmiştir.

Facebook ve Kabarık Sicili

Amerika Birleşik Devletleri'nde kurulan Federal Ticaret Komisyonu (Federal Ticaret Komisyonu), 2011 yılında tüketici haklarını korumak, rekabeti korumak ve serbest pazarı tehlikeye atan davranışları önlemek ve ortadan kaldırmak için bir karar aldı:

Kullanıcılardan onay alınmaksızın ve hatta herhangi bir bilgilendirmede dâhi bulunulmaksızın “arkadaş listesi” gibi özel bilgilerin herkesin erişimine sunulduğu,

Üçüncü taraf uygulamaların, ihtiyaç duymuyor olmalarına rağmen kullanıcıların neredeyse tüm verilerine erişebildikleri,

Kullanıcılar tarafından “Sadece arkadaşlarım görüntülesin” şeklinde işaretlenen verilerin yalnızca arkadaşlar listesi ile paylaşılmadığı, kullanıcının arkadaşları tarafından kullanılan üçüncü taraf uygulamaların da bu verilere erişebildikleri,

Kullanıcı verilerinin reklam verenlerle paylaşılmadığı beyan edilmiş olmasına rağmen verilerin paylaşıldığı,

Hesabını pasife alan veya silen kullanıcılara ait (fotoğraf ve videolar da dâhil olmak üzere) tüm içeriğin erişilemez hâle getirildiği beyan edilmesine rağmen bu içeriklere hesabın silinmesinden sonra dâhi erişilebildiği,

tespitleri yapılmış, Facebook’un uyması gereken bazı şartları ihtiva eden bir anlaşmayı imzalaması teklif edilmişti .

WhatsApp ilkelerini üç temel kategoride değiştirdi: uygulamaların verileri nasıl işlediği; işletmelerin WhatsApp sohbetlerini depolamak ve yönetmek için Facebook'ta barındırılan hizmetleri nasıl kullandığı ve diğer Facebook ürünlerinin WhatsApp ile daha fazla entegrasyonu.


WhatsApp bizden yeni veriler toplayacak mı?

WhatsApp’ın bir önceki Gizlilik İlkesinde bulunmuyor olmasına karşın yeni tarihli Gizlilik İlkesinde “cihaz ve bağlantı bilgileri” yer alıyor. Buna göre cihaz ve bağlantınıza ilişkin pek çok veri de artık toplanacak.

Facebook ile hangi veriler paylaşılacak?

Hemen hemen tüm veriler; Facebook ve Facebook Şirketi Ürünleri ile paylaşılacak.

Whatsapp hesabınızı silerseniz verileriniz de siliniyor mu?

Öncelikle WhatsApp hesabınızı silmek için uygulamayı cihazdan silmeniz yeterli değildir. Hesap silme işlemi için WhatsApp ayarlarına girmeniz, buradan hesap ayarlarını açmanız ve ardından bu arayüzden hesabınızı silmeniz gerekir. Ayrıca WhatsApp, hesabınızı uygulamanın ilgili bölümünden silseniz bile WhatsApp'ın bazı verilerinizi silmeyebileceğine işaret etti.

Üçüncü taraf hizmet sağlayıcıları ile verilerim paylaşılacak mı?

Evet. Bu, yeni güncellemede eklenen parçalardan biridir. "Hizmetlerimizi işletmemize, sağlamamıza, iyileştirmemize, anlamamıza, özelleştirmemize, desteklememize ve pazarlamamıza yardımcı olmak için üçüncü taraf hizmet sağlayıcıları ve Facebook şirketleriyle çalışıyoruz." Bu ifade, WhatsApp ile iş yapan tüm kişi ve kuruluşların Verilerinizi görüntüleyebilir.

WhatsApp İlkelerinde Değişikliği Tetikleyen Gerekçeler

Bilindiği üzere 2018 itibarı ile “WhatsApp İşletme” hizmeti devreye alındı. Bu hizmet sayesinde işletmelere, müşterilerine destek vermek amacı ile WhatsApp İşletme hesabı oluşturmalarına imkân sağlandı. Mayıs 2018 tarihinde 3 milyon işletme tarafından kullanılan hizmet, Temmuz 2020’ye gelindiğinde 50 milyon işletme tarafından kullanılır hâle geldi .

WhatsApp, şirkete abone olan şirketlerin sayısını daha da artırmak için şirketlere alternatif kullanım yöntemleri ve farklı entegrasyon izinleri sağlamayı umuyor. Böylelikle WhatsApp iş hizmetleri, işletmelerin kullandığı çözümlerle entegre edilecek ve daha fazla işletme tarafından kullanılacaktır. Tüm yönlerini göz önünde bulundurursanız, bu WhatsApp'ın büyük kar potansiyeline sahip olduğu anlamına gelir.

Diğer taraftan, Mayıs 2018’de AB’de yürürlüğe giren Genel Veri Koruma Tüzüğü, mevzuata aykırı veri işleme süreçleri yürüten şirketlere küresel cirosunun %4’üne kadar para cezası verilmesine imkân sağlıyor.

Dolayısı ile bugüne kadar yürürlükte olan maktu cezalar artık yerlerini ilgili şirketin ekonomik büyüklüğü ile orantılı, caydırıcı cezalara bırakıyor. Bu cezalara muhatap olmak istemeyen WhatsApp ve Facebook, kullanıcı verileri ile neler yaptıkları noktasında biraz daha şeffaf konumlanmak istemiş olabilirler.

4 Şubat 2004 tarihinde Harward Üniversitesi Öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından insanların başka insanlarla iletişim kurmasını ve bilgi alışverişi yapmasını amaçlayan bir sosyal ağ olarak kurulan Facebook şirketi son yıllarda bünyesinde kattığı diğer şirketlerle birlikte dijital distopyanın en önde gelen otoritelerinden biri olmuştur.

1 : Şeffaflık

1.1 : POLİTİKA SÜRÜMÜ

 • Gizlilik politikaların sürümünü veya geçerlilik tarihini belirtir.
 • Gizlilik politikaları, bir değişiklik günlüğünün veya geçmiş politika sürümünün mevcut olduğunu gösterir.

1.2 : POLİTİKA BİLDİRİMİ

 • Politikalarda herhangi bir önemli değişiklik olması durumunda kullanıcılar bilgilendirilir.
 • Gizlilik politikaları, politikalar güncellendiğinde kullanıcıyı bilgilendirmek için kullanılan yöntemi göstermez.

1.3 : POLİTİKA DEĞİŞİKLİKLERİ

 • Politikalarda herhangi bir önemli değişiklik yapılmadan önce kullanıcılar bilgilendirilmez.
 • Politikalarda yapılan değişiklikler hemen yürürlüğe girer ve ürünün kullanımına devam edilmesi, rıza alındığını gösterir.

1.4 : POLİTİKA KAPSAMI

 • Gizlilik politikaları, politikaların kapsamına giren ürünleri belirtir.

1.5 : POLİTİKAYLA İLGİLİ İLETİŞİM

 • Kullanıcılar, herhangi bir gizlilik politikası sorusu, şikayeti veya politikalardaki önemli değişiklikler hakkında üreticiyle iletişime geçemez.

1.6 : POLİTİKA İLKELERİ

 • Gizlilik politikaları, herhangi bir gizlilik ilkesini, katmanlı bildirimleri veya bir içindekiler tablosunu belirtmez.

1.7 : POLİTİKA DİLİ

 • Gizlilik politikaları birden çok dilde mevcuttur.

1.8 : KULLANIM AMACI

 • 13 yaşın altındaki çocuklar için tasarlanmamıştır.
 • Gençlere yönelik olup olmadığı belli değil.
 • 18 yaşın üzerindeki yetişkinler için tasarlanmıştır.
 • Ebeveynlere mi yoksa velilere mi yönelik olduğu belli değil.
 • Öğrencilere yönelik olup olmadığı belli değil.
 • Öğretmenlere yönelik olup olmadığı belli değil.

2 : Odaklanmış Koleksiyon

2.1 : VERİ TOPLAMA

 • Kişisel olarak tanımlanabilir bilgiler toplanır.
 • Toplanan kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerin kategorileri belirtilmiştir.
 • Coğrafi konum verileri toplanır.
 • Biyometrik veya sağlık verileri toplanır.
 • Davranışsal veriler toplanır.
 • Hassas veriler toplanır.
 • Kişisel olarak tanımlanamayan bilgiler toplanır.

2.2 : 2.2 : VERİ KAYNAĞI

 • K-12 öncesi öğrencilerden kişisel bilgilerin veya eğitim kayıtlarının toplanıp toplanmadığı açık değil.
 • 13 yaşın altındaki çocuklardan kişisel bilgiler çevrimiçi olarak toplanmaz.

2.3 : VERİ HARİÇ TUTMA

 • Belirli kişisel bilgi türlerinin toplanıp toplanmadığı net değil.
 • Toplanan belirli türdeki bilgilerin gizlilik politikasının dışında bırakılıp bırakılmadığı açık değil.

2.4 : VERİ SINIRLAMASI

 • Verilerin toplanmasının veya kullanımının ürün gereksinimleriyle sınırlı olup olmadığı açık değil.

3 : Veri Paylaşımı

3.1 : ÜÇÜNCÜ TARAFLARLA PAYLAŞILAN VERİLER

 • Toplanan bilgiler üçüncü şahıslarla paylaşılır.
 • Üçüncü şahıslarla paylaşılan bilgi kategorileri belirtilmiştir.

3.2 : ÜÇÜNCÜ TARAFLARCA VERİ KULLANIMI

 • Kişisel olarak tanımlanabilir bilgiler toplanır.
 • Toplanan kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerin kategorileri belirtilmiştir.
 • Coğrafi konum verileri toplanır.
 • Biyometrik veya sağlık verileri toplanır.

3.3 : ÜÇÜNCÜ TARAFLARLA PAYLAŞILMAYAN VERİLER

 • Belirli bilgi kategorileri üçüncü şahıslarla paylaşılmaz.

3.4 : ÜÇÜNCÜ TARAFLARA SATILAN VERİLER

Verilerin üçüncü şahıslara satılıp satılmadığı açık değil.

3.5 : ÜÇÜNCÜ TARAF VERİ TOPLAMA

Kullanıcılardan kişisel bilgiler üçüncü şahıslardan alınır.

3.6 : ÜÇÜNCÜ TARAF BAĞLANTILARI

Üçüncü taraf harici web sitelerine bağlantıların yaşa uygun olup olmadığı net değil.

3.7 : ÜÇÜNCÜ TARAF VERİ ERİŞİMİ

Üçüncü şahıslar, bir kullanıcının bilgilerine erişim yetkisine sahiptir.

3.8 : ÜÇÜNCÜ TARAF VERİ TOPLAMA

Kullanıcıların kişisel bilgileri üçüncü bir şahıs tarafından toplanır.

3.9 : ÜÇÜNCÜ TARAF VERİLERİNİN KÖTÜYE KULLANIMI

Kişisel bilgilerin kötüye kullanıldığı tespit edilirse üçüncü bir taraftan silinip silinemeyeceği açık değil.

3.10 : ÜÇÜNCÜ TARAF HİZMET SAĞLAYICILARI

Veriler, üçüncü taraf hizmet sağlayıcılarla paylaşılır.

Üçüncü taraf hizmet sağlayıcılarının rolleri belirtilmiştir.

3.11 : ÜÇÜNCÜ TARAF İŞTİRAKLERİ

Kişisel bilgileri alan üçüncü şahısların kategorileri belirtilmiştir.

3.12 : ÜÇÜNCÜ TARAF POLİTİKALARI

Üçüncü taraf şirketlerin gizlilik politikalarına bağlantılar mevcuttur.

3.13 : ÜÇÜNCÜ TARAF KİMLİK DOĞRULAMASI

Veriler, üçüncü taraf kaynaklardan gelen verilerle birleştirilebilir.

Üçüncü şahıslarla paylaşılan veriler, üçüncü şahıslar tarafından kendi amaçları için birleştirilebilir.

3.14 : ÜÇÜNCÜ TARAF KİMLİK DOĞRULAMASI

Sosyal veya federe oturum açma desteklenir.

Sosyal veya federe oturum açma sağlayıcılarından kişisel bilgiler toplanır.

Kişisel Bilgiler sosyal veya federe oturum açma sağlayıcıları ile paylaşılır.

3.15 : KİMLİĞİ KALDIRILMIŞ VEYA ANONİMLEŞTİRİLMİŞ VERİLER

Kullanıcı bilgilerinin anonim veya tanımlanmamış bir biçimde paylaşılıp paylaşılmadığı net değil.

Satıcının kullanıcı bilgilerinin kimliksizleştirme sürecini tarif edip etmediği açık değil.

3.16 : ÜÇÜNCÜ TARAFLARIN SÖZLEŞMEYE DAYALI YÜKÜMLÜLÜKLERİ

Üçüncü taraf veri kullanımına ilişkin sözleşme sınırları belirlenir.

Sözleşmeden doğan sınırların, üçüncü tarafların tanımlanmamış bilgileri yeniden tanımlamasını engelleyip engellemediği açık değil.

4 : Bağlama Saygı

4.1 : VERİ KULLANIMI

Bilginin kullanımının, toplanma amacı ile sınırlı olup olmadığı açık değil.

Verilerin toplanma amacı belirtilir.

4.2 : VERİ KOMBİNASYONU

Bu ürünün birleştirilmiş bilgileri kişisel olarak tanımlanabilir bilgiler olarak ele alıp almadığı açık değil.

4.3 : VERİ BİLDİRİMİ

Verilerin toplandığı bağlam değişirse bildirim sağlanıp sağlanmadığı net değil.

4.4 : VERİ DEĞİŞİKLİKLERİ

Verilerin toplandığı uygulamalar değişirse rızanın alınıp alınmadığı belirsizdir.

4.5 : POLİTİKANIN UYGULANMASI

Kullanıcılar herhangi bir yasaklanmış faaliyette bulunursa hesaplar feshedilebilir.

5 : Bireysel Kontrol

5.1 : KULLANICI İÇERİĞİ

Kullanıcılar içerik oluşturabilir veya yükleyebilir.

5.2 : KULLANICI ONAYI

Kişisel bilgilerin toplandığı anda kullanıcılardan katılım izni talep edilmez.

5.3 : ÇÖZÜM SÜRECİ

Kullanıcıların şikayette bulunmaları için bir şikayet veya çözüm mekanizmasının mevcut olup

olmadığı net değil.

5.4 : VERİ AYARLARI

Kullanıcılar bilgilerini gizlilik ayarları aracılığıyla kontrol edebilirler.


5.5 : VERİ AÇIKLAMA

Kullanıcılar, verilerinin üçüncü bir tarafa ifşa edilmesini veya satılmasını reddedebilir.

Kullanıcılar, ticari amaçlarla üçüncü şahıslarla hangi kişisel bilgilerin paylaşıldığını bilmek isteyebilir.

Satıcının, bir kullanıcının bilgileri için resmi veya yasal bir talep alması durumunda bildirim sağlanıp sağlanmadığı net değil.

5.5 : VERİ AÇIKLAMA

Kullanıcılar verilerinin sahipliğini korur.

Bir kullanıcıdan toplanan veriler veya içerik için bir telif hakkı lisansı talep edilir.

Bir kullanıcının verilerine ilişkin herhangi bir telif hakkı lisansı kapsam veya süre bakımından sınırlıdır.

Telif hakkı ihlali iddiası nedeniyle içerikleri kaldırıldığında veya devre dışı bırakıldığında kullanıcılara bildirim sağlanıp sağlanmadığı net değil.

6 : Erişim ve Doğruluk

6.1 : VERİ ERİŞİMİ

Kullanıcı verilerine erişim ve inceleme süreçleri mevcuttur.

Verilere kimlerin erişebileceğini kısıtlamak için izinler, roller veya erişim kontrolleri mevcuttur.

Verileri gözden geçirme süreçleri okul, veliler veya öğrenciler için mevcuttur.

6.2 : VERİ BÜTÜNLÜĞÜ

Üretici, topladığı verilerin doğruluğunu tespit etmez.

6.3 : VERİ DÜZELTME

Yanlış verileri değiştirmek için işlemler mevcuttur.

Verilere kimlerin erişebileceğini kısıtlamak için izinler, roller veya erişim kontrolleri mevcuttur.

Verileri gözden geçirme süreçleri okul, veliler veya öğrenciler için mevcuttur.

6.4 : VERİ SAKLAMA

Bir veri saklama politikası mevcuttur.

Bir kullanıcının verilerinin saklama süresi, geçerli bir inceleme talebi üzerine değiştirilebilir.

6.5 : VERİ SİLME

Artık gerekli olmadığında veriler silinir.

Hesap iptali veya fesih üzerine bir kullanıcının verileri silinir.

Hesap iptali veya fesih üzerine bir kullanıcının verileri silinir.

Okul, veliler veya öğrenciler için verileri silme süreçleri mevcuttur.

6.6 : VERİ TAŞINABİLİRLİĞİ

Bu ürünün kullanıcılara verilerini indirme olanağı sağlayıp sağlamadığı açık değil.

Bir kullanıcının yetkili bir hesap yöneticisi veya eski bir ilgili kişi atayıp atayamayacağı açık değil.

7 : Veri Aktarımı

7.1 : VERİ İŞLEME

Kullanıcı bilgileri üçüncü bir tarafa aktarılabilir.

Satıcı haklarını başka bir şirkete atarsa veya görevlerini devrederse, kullanıcılara bildirim sağlanır.

Kullanıcıların bilgilerinin üçüncü bir tarafa aktarılması durumunda bilgilendirilip bildirilmeyeceği net değil.

7.2 : TRANSFER TALEBİ

Kullanıcı bilgilerinin üçüncü bir tarafa aktarılmadan önce silinip silinemeyeceği belirsiz.

7.3 : İLERİYE DÖNÜK SÖZLEŞMEDEN DOĞAN YÜKÜMLÜLÜKLER

Üçüncü taraf aktarımlarının, aynı gizlilik uygulamalarını kullanmak için sözleşme gereği gerekli olup olmadığı açık değil.

8 : Güvenlik

8.1 : KULLANICI KİMLİĞİ

Bir kullanıcının kimliğinin ek kişisel bilgilerle doğrulanıp doğrulanmadığı açık değil.

8.2 : KULLANICI HESABI

Hesap oluşturulması gerekli.

Ebeveyn kontrollerinin veya yönetilen hesapların mevcut olup olmadığı belli değil.

İki faktörlü hesap korumasının mevcut olup olmadığı belirsiz.

8.3 : ÜÇÜNCÜ TARAF GÜVENLİĞİ

Üçüncü taraf sözleşmeye dayalı güvenlik korumalarının gerekli olup olmadığı net değil.

8.4 : VERİ GİZLİLİĞİ

Verileri korumak için sektördeki en iyi uygulamalar kullanılır.

Bu ürünün, çalışanların veya kullanıcı bilgilerine fiziksel erişimini sınırlayıp sınırlamadığı açık değil.


8.5 : VERİ İLETİMİ

Aktarılan tüm veriler şifrelenir.

8.6 : VERİ DEPOLAMA

Bekleyen tüm veriler şifrelenir.

Kullanıcıların kişisel bilgileri üçüncü bir şahıs tarafından saklanır.

8.7 : VERİ İHLALİ

Bu ürünün veri gizliliği ve güvenlik uyumluluğu denetimleri gerçekleştirip gerçekleştirmediği açık değil.

9 : Sorumlu Kullanım

9.1 : SOSYAL ETKİLEŞİMLER

Kullanıcıların, yabancılar ve / veya yetişkinler dahil, güvenilmeyen kullanıcılarla etkileşime

girip giremeyeceği belli değil.

Kullanıcılar, güvenilir kullanıcılar ve / veya öğrencilerle etkileşim kurabilir.

Üçüncü taraf sözleşmeye dayalı güvenlik korumalarının gerekli olup olmadığı net değil.

9.2 : VERİ GÖRÜNÜRLÜĞÜ

Kişisel bilgiler herkese açık olarak gösterilmez.

Kullanıcılar, verilerinin nasıl görüntüleneceğini kontrol edebilir.

9.3 : İZLEME VE İNCELEME

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik satıcı tarafından incelenmez, taranmaz veya izlenmez.

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, herkese açık hale getirilmeden önce kişisel bilgiler için filtrelenmez.

Kullanıcılar arasındaki sosyal etkileşimler denetlenmez.

Kullanıcıların sosyal etkileşimlerinin günlüğe kaydedilip kaydedilmediği açık değil.

9.4 : RAPOR İÇERİĞİ

Kullanıcıların uygunsuz içeriği filtreleyip filtreleyip engelleyemeyeceği belli değil.

Kullanıcıların kötüye kullanım veya siber zorbalık bildirip bildiremeyeceği açık değil.

9.2 : İNTERNET GÜVENLİĞİ

Satıcının güvenli ve uygun sosyal etkileşimleri destekleyen araçlara veya süreçlere bağlantılar sağlayıp sağlamadığı net değil.

10 : Reklam

10.1 : SATICI İLETİŞİMİ

10 : Reklam

10.1 : SATICI İLETİŞİMİ

Geleneksel veya bağlamsal reklamlar görüntülenmez.

10.3 : DAVRANIŞSAL REKLAMCILIK

Davranışsal veya hedefli reklam gösterilir.

10.4 : REKLAM İZLEME

Veriler, üçüncü taraf reklam veya izleme hizmetleri tarafından toplanır.

Veriler, diğer üçüncü taraf web siteleri veya hizmetlerindeki reklamları izlemek ve hedeflemek için kullanılır.

Veri profilleri, veri geliştirme ve / veya hedefli reklamlar için oluşturulur ve kullanılır.

10.5 : FİLTRELENMİŞ REKLAM

Çocukların uygunsuz reklamlar alıp alamayacağı belli değil.

10.6 : PAZARLAMA İLETİŞİMİ

Satıcı pazarlama mesajları gönderebilir.

Satıcı promosyon amaçlı çekilişler, yarışmalar veya anketler sağlar.

10.7 : ABONELİK İPTALİ

Kullanıcılar geleneksel, içeriğe dayalı veya davranışsal reklamcılığı devre dışı bırakabilir.

Kullanıcılar pazarlama iletişimlerinden vazgeçebilir veya abonelikten çıkabilir.

11 : Uyum

11.1 : 13 YAŞ ALTI ÇOCUKLAR

Hesap oluşturma, 13 yaşın altındaki kullanıcılar için kısıtlanmıştır.

Bu ürünün 13 yaşın altındaki kullanıcılar için uygulama içi satın alma işlemlerini kısıtlayıp kısıtlamadığı açık değil.

Satıcının FTC onaylı COPPA güvenli liman programına katılıp katılmadığı açık değil.

Çocukların mahremiyetinin geçerli olup olmadığı belirsiz.


11.2 : EBEVEYN İZNİ

 • Ebeveyn izni gerekli değildir.
 • Bu ürünün üçüncü taraflarla ilgili olarak ebeveyn iznini sınırlayıp sınırlandırmadığı açık değil.
 • Bu ürünün ebeveynlerin çocuklarının bilgilerinin daha fazla toplanması için onaylarını geri çekmesine izin verip vermediği açık değil.
 • Bu ürünün, ebeveyn izni olmadan toplanması durumunda çocukların kişisel bilgilerini silip silmediği açık değil.
 • Bu ürünün ebeveyn izni bildirimi ve gönderme yöntemi sağlayıp sağlamadığı açık değil.
 • Satıcının, ürünün "dahili işlemlerini" desteklemek için toplanan bilgileri kullanıp kullanamayacağı belirsiz.
 • Bu ürünün COPPA ebeveyn izni istisnalarını gösterip göstermediği açık değil.
 • Bu ürünün dizin bilgilerini ifşa edip etmediği açık değil.
 • Bu ürünün ebeveyn izni yükümlülüklerini okula veya bölgeye devredip aktarmadığı açık değil.

11.3 : YASAL GEREKSİNİMLER

Bir kullanıcının jüri duruşması hakkından feragat etmesi veya herhangi bir anlaşmazlığı tahkim yoluyla çözmesi gerekir.

Bir kullanıcının toplu dava davasına katılma hakkından feragat etmesi gerekir.

Bir satıcı, kişisel bilgileri emniyet teşkilatına ifşa edecektir.

11.4 : SERTİFİKASYON

Satıcının bir gizlilik taahhüdü imzalayıp imzalamadığı veya bir gizlilik sertifikası alıp almadığı net değil.

11.5 : ULUSLARARASI KANUNLAR

Satıcı, bir Veri Denetleyicisi veya Veri İşlemcisi olduğunu belirtmiştir.

Bir kullanıcının verileri, Uluslararası veri aktarımı veya GDPR gibi yargı yetkisi yasalarına tabidir.

Kaynakça

https://economictimes.indiatimes.com/tech/technology/india-inc-cautions-employees-on-whatsapp-privacy-policy-changes/articleshow/80205646.cms

https://www.forbes.com/sites/zakdoffman/2021/01/03/whatsapp-beaten-by-apples-new-imessage-update-for-iphone-users/?sh=68a898753623

https://www.republicworld.com/technology-news/apps/whatsapp-issues-clarification-over-new-privacy-policy-says-its-for-business-accounts.html

https://www.thenews.com.pk/latest/772622-what-are-the-new-whatsapp-privacy-policy-update

https://www.bloomberght.com/rekabet-kurulu-whatsapp-in-veri-paylasma-zorunlulugunu-durdurdu-2272330

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-55610827

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-55579217

https://tr.euronews.com/2021/01/11/whatsapp-hangi-kisisel-verileri-depoluyor-yeni-kullan-c-sozlesmesi-ne-anlama-geliyor

https://indianexpress.com/article/explained/explained-what-you-need-to-know-about-whatsapps-new-privacy-policy-7135730/

https://www.newsweek.com/whatsapp-privacy-policy-update-alternative-secure-chat-apps-signal-telegram-1560084

https://thenextweb.com/facebook/2021/01/06/heres-what-that-whatsapp-privacy-policy-pop-up-means-for-you/

https://www.theguardian.com/commentisfree/2021/jan/11/whatsapp-facebook-app-privacy-policy

https://www.straitstimes.com/tech/tech-news/signal-and-telegram-see-demand-spike-as-new-whatsapp-terms-stir-privacy-debate

https://privacy.commonsense.org/privacy-report/WhatsApp-Messenger

tr_TRTurkish