Siber Diplomasi

ABD Başkanı Joe Biden’ın Google, Microsoft, IBM, Amazon ve diğer teknoloji şirketlerinin yöneticileri ile gerçekleştirdiği görüşme sonrasında ABD Siber Güvenlik ekosistemini güçlendirmek için ciddi kararlar alındı.


Microsoft, önümüzdeki 5 yıl içerisinde sahip olduğu güvenlik çözümlerini geliştirmek için yapacağı 20 milyar dolarlık yatırımın dışında, ABD devlet kurumlarının savunma kapasitesini arttırmak için 150 milyon dolarlık bir yatırımda bulunacak.

Google, 10 milyar dolarlık yatırım programını 5 yıl içerisinde tamamlayacak. Bu 5 yıllık süreçte ABD’li gençlerle ilgili çalışmalar da yürütecek. 100.000 kişiyi Google Kariyer Sertifikası Programı’na dahil edecek. Eğitimlerle veri analitiği ve BT uzmanları yetiştirilecek.

Biden yönetimi, Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü’nün (NIST), teknoloji tedarik zincirinin güvenliğini ve bütünlüğünü iyileştirmeye yönelik yeni bir framework geliştirmek için endüstri ve diğer ortaklarla işbirliği yapacağını duyurdu.


25


Ağustos

Joe Biden’ın toplantıdan sonra ki basın açıklaması;

IBM, önümüzdeki üç yıl içinde 150.000 kişiyi siber güvenlik becerileri konusunda eğiteceğini ve siber güvenlik iş gücünü büyütmek için Siber Güvenlik Liderlik Merkezleri kuracağını, 20’den fazla Üniversite ile işbirliği yapacağını duyurdu.

Amazon, çalışanlarına sunduğu siber güvenlik farkındalık eğitimini ücretsiz olarak halka açacağını duyurdu.

tr_TRTurkish